1008CS-240EGTS
Mfr.Part #
1008CS-240EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 24NH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Current Rating (Amps) :
1A
Surface Mount :
yes
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Inductance :
24nH
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Rated Current-Max :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Test Frequency :
50MHz
Datasheets
1008CS-240EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD