1008CS-221XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-221XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current - Saturation (Isat) :
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±2%
Inductance :
220 nH
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
840mOhm Max
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Series :
1008CS
Current Rating (Amps) :
500 mA
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Strip
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Material - Core :
Ceramic
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
700MHz
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Datasheets
1008CS-221XGRC
COILCRAFT 1008CS-221XGRC
1008CS-221XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD