1008CS-221EJTS
Mfr.Part #
1008CS-221EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 220NH 500MA 840MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
500mA
Rated Current-Max :
0.5A
Series :
1008CS
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
840mOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
220nH
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
700MHz
Test Frequency :
25MHz
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
Unshielded
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
HTS Code :
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Datasheets
1008CS-221EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD