1008CS-182XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-182XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Stock
358
In Stock :
358
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Strip
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
1008CS
Inductance :
1.8 µH
Tolerance :
±2%
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Ceramic
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
300 mA
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Supplier Device Package :
1008
Shielding :
Unshielded
Type :
Wirewound
Datasheets
1008CS-182XGRC
1008CS-182XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD