1008CS-182XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-182XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Stock
358
In Stock :
358
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance :
1.8 µH
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Package :
Strip
Series :
1008CS
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Features :
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Material - Core :
Ceramic
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Supplier Device Package :
1008
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
1008CS-182XGRC
COILCRAFT 1008CS-182XGRC
1008CS-182XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD