1008CS-182EKTS
Mfr.Part #
1008CS-182EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.3A
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Type :
Wirewound
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Material - Core :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
300mA
Inductance :
1.8μH
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1008CS
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1008CS-182EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD