1008CS-182EGTS
Mfr.Part #
1008CS-182EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Series :
1008CS
Construction :
RECTANGULAR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm
Inductance :
1.8μH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
300mA
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
7.9MHz
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, 7 INCH
Frequency - Self Resonant :
160MHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
1008CS-182EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD