1008CS-181XJRC
Mfr.Part #
1008CS-181XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Ceramic
Current - Saturation (Isat) :
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Strip
Inductance :
180 nH
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
1008CS
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Features :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
770mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
750MHz
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Current Rating (Amps) :
620 mA
Tolerance :
±5%
Datasheets
1008CS-181XJRC
COILCRAFT 1008CS-181XJRC
1008CS-181XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD