1008CS-181XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-181XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Current Rating (Amps) :
620 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
1008CS
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Strip
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Inductance :
180 nH
Frequency - Self Resonant :
750MHz
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
770mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
1008CS-181XGRC
COILCRAFT 1008CS-181XGRC
1008CS-181XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD