1008CS-181EKTS
Mfr.Part #
1008CS-181EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 180NH 620MA 770MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
1008CS
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Current Rating (Amps) :
620mA
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Type :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
180nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
25MHz
DC Resistance (DCR) :
770mOhm
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Frequency - Self Resonant :
750MHz
Test Frequency :
25MHz
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.62A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Datasheets
1008CS-181EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD