1008CS-181EJTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-181EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180NH 620MA 770MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
25MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
DC Resistance (DCR) :
770mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
180nH
Material - Core :
Ceramic
Construction :
RECTANGULAR
Series :
1008CS
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Frequency - Self Resonant :
750MHz
Type :
Wirewound
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Rated Current-Max :
0.62A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
HTS Code :
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
620mA
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Datasheets
1008CS-181EJTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD