1008CS-180XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-180XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
50 @ 350MHz
Series :
1008CS
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps) :
1 A
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Wirewound
Package :
Strip
Frequency - Self Resonant :
2.5GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Material - Core :
Ceramic
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Inductance :
18 nH
Datasheets
1008CS-180XJRC
1008CS-180XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD