1008CS-180XGRC
Mfr.Part #
1008CS-180XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Inductance :
18 nH
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Tolerance :
±2%
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
1 A
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
2.5GHz
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Material - Core :
Ceramic
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Q @ Freq :
50 @ 350MHz
Features :
Package :
Strip
Datasheets
1008CS-180XGRC
COILCRAFT 1008CS-180XGRC
1008CS-180XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD