1008CS-180XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-180XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±2%
Features :
Package :
Strip
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Wirewound
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Current Rating (Amps) :
1 A
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
50 @ 350MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
1008CS
Frequency - Self Resonant :
2.5GHz
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Inductance :
18 nH
Supplier Device Package :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
1008CS-180XGRC
1008CS-180XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD