1008CS-180EKTS
Mfr.Part #
1008CS-180EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 18NH 1A 120 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Series :
1008CS
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
18nH
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
2.4GHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current-Max :
1A
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Test Frequency :
50MHz
HTS Code :
Q @ Freq :
50 @ 350MHz
Datasheets
1008CS-180EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD