1008CS-152XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-152XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Series :
1008CS
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Material - Core :
Ceramic
Package :
Strip
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
330 mA
Inductance :
1.5 µH
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
1008CS-152XJRC
1008CS-152XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD