1008CS-152XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-152XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Inductance :
1.5 µH
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Tolerance :
±2%
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Package :
Strip
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series :
1008CS
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Current Rating (Amps) :
330 mA
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Datasheets
1008CS-152XGRC
COILCRAFT 1008CS-152XGRC
1008CS-152XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD