1008CS-152EKTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-152EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Surface Mount :
yes
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
7.9MHz
Current Rating (Amps) :
330mA
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
1.5μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Tolerance :
±10%
Rated Current-Max :
0.33A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Shielding :
Unshielded
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Series :
1008CS
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Datasheets
1008CS-152EKTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD