1008CS-152EJTS
Mfr.Part #
1008CS-152EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
330mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance :
1.5μH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Construction :
RECTANGULAR
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.33A
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1008CS-152EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD