1008CS-152EGTS
Mfr.Part #
1008CS-152EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
1008 (2520 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
330mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
28 @ 50MHz
Type :
Wirewound
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
28
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
0.33A
Tolerance :
±2%
Inductance :
1.5μH
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Datasheets
1008CS-152EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD