1008CS-151XJRC
Mfr.Part #
1008CS-151XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
580 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Series :
1008CS
Features :
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Inductance :
150 nH
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Strip
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
Tolerance :
±5%
Datasheets
1008CS-151XJRC
COILCRAFT 1008CS-151XJRC
1008CS-151XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD