1008CS-151EKTS
Mfr.Part #
1008CS-151EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 150NH 800MA 700MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
25MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Number of Functions :
1
Series :
1008CS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.8A
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Inductance :
150nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
800mA
Construction :
RECTANGULAR
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1008CS-151EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD