1008CS-150EKTS
Mfr.Part #
1008CS-150EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 15NH 1A 110 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
50 @ 500MHz
Material - Core :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Unshielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating (Amps) :
1A
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance :
15nH
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Current-Max :
1A
DC Resistance (DCR) :
110mOhm
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 500 MHZ
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Test Frequency :
50MHz
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
2.5GHz
Datasheets
1008CS-150EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD