1008CS-132XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-132XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Q @ Freq :
25 @ 50MHz
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Material - Core :
Ceramic
Inductance :
1.3 μH
Current Rating (Amps) :
310 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Series :
1008CS
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Features :
Package :
Strip
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR) :
2.25Ohm Max
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Datasheets
1008CS-132XJRC
COILCRAFT 1008CS-132XJRC
1008CS-132XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD