1008CS-132XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-132XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
25 @ 50MHz
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
310 mA
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
DC Resistance (DCR) :
2.25Ohm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Inductance :
1.3 μH
Package :
Strip
Product Status :
Active
Series :
1008CS
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Features :
Material - Core :
Ceramic
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
1008CS-132XGRC
COILCRAFT 1008CS-132XGRC
1008CS-132XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD