1008CS-122EKTS
Mfr.Part #
1008CS-122EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Ceramic
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
DC Resistance (DCR) :
2Ohm
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
1.2μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.31A
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating (Amps) :
310mA
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
ECCN Code :
EAR99
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1008CS-122EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD