1008CS-122EJTS
Mfr.Part #
1008CS-122EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
310mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
2Ohm
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Current-Max :
0.31A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
1008CS
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Inductance :
1.2μH
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Material - Core :
Ceramic
Test Frequency :
7.9MHz
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Datasheets
1008CS-122EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD