1008CS-121XJRC
Mfr.Part #
1008CS-121XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Inductance :
120 nH
Ratings :
AEC-Q200
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
650 mA
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series :
1008CS
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
950MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Features :
DC Resistance (DCR) :
630mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Package :
Strip
Datasheets
1008CS-121XJRC
1008CS-121XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD