1008CS-121XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-121XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Frequency - Self Resonant :
950MHz
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
1008CS
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
630mOhm Max
Package :
Strip
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
650 mA
Features :
Inductance :
120 nH
Tolerance :
±2%
Material - Core :
Ceramic
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
1008CS-121XGRC
COILCRAFT 1008CS-121XGRC
1008CS-121XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD