1008CS-121EKTS
Mfr.Part #
1008CS-121EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 120NH 650MA 630MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
25MHz
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Rated Current-Max :
0.65A
Current Rating (Amps) :
650mA
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
DC Resistance (DCR) :
630mOhm
Series :
1008CS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
1008 (2520 Metric)
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
950MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
120nH
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1008CS-121EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD