1008CS-121EJTS
Mfr.Part #
1008CS-121EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 120NH 650MA 630MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
630mOhm
Current Rating (Amps) :
650mA
Tolerance :
±5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Inductance :
120nH
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Material - Core :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Type :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Current-Max :
0.65A
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Number of Functions :
1
Test Frequency :
25MHz
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
950MHz
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1008CS-121EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD