1008CS-120EGTS
Mfr.Part #
1008CS-120EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
50MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 500 MHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
90mOhm
Inductance :
12nH
Packing Method :
TR, 7 INCH
1008 (2520 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±2%
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
3.3GHz
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
50 @ 500MHz
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
1A
Current Rating (Amps) :
1A
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1008CS-120EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD