1008CS-102XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-102XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
1 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
370 mA
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Strip
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Material - Core :
Ceramic
Series :
1008CS
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Datasheets
1008CS-102XJRC
1008CS-102XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD