1008CS-102XJRC
Mfr.Part #
1008CS-102XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
370 mA
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Inductance :
1 µH
Features :
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Product Status :
Active
Package :
Strip
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Tolerance :
±5%
Product Type :
RF Inductors - Leaded
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm Max
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
1008CS-102XJRC
COILCRAFT 1008CS-102XJRC
1008CS-102XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD