1008CS-102XGRC
Mfr.Part #
1008CS-102XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
370 mA
Inductance :
1 µH
Package :
Strip
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Unshielded
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Tolerance :
±2%
1008CS
Features :
Datasheets
1008CS-102XGRC
COILCRAFT 1008CS-102XGRC
1008CS-102XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD