1008CS-102EKTS
Mfr.Part #
1008CS-102EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Unshielded
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
25MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm
Rated Current-Max :
0.37A
Tolerance :
±10%
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
Packing Method :
TR, 7 INCH
Current Rating (Amps) :
370mA
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
25MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Ceramic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
1μH
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Datasheets
1008CS-102EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD