1008CS-102EJTS
Mfr.Part #
1008CS-102EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Current Rating (Amps) :
370mA
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
25MHz
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Series :
1008CS
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
1μH
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.37A
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
1008CS-102EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD