1008CQ-560EGTS
Mfr.Part #
1008CQ-560EGTS
Description
FIXED IND 56NH 1.2A 120 MOHM SMD
Rated Current-Max :
1.2A
Construction :
Chip
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
56nH
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Tolerance :
±2%
Current Rating (Amps) :
1.2A
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Quality Factor-Min (at L-nom) :
75
Frequency - Self Resonant :
1.23GHz
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Q @ Freq :
75 @ 350MHz
HTS Code :
Test Frequency :
50MHz
Datasheets
1008CQ-560EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD