1008CQ-100EJTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CQ-100EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 1.6A 60 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case/Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1.6A
Series :
1008CQ
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
Wirewound
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance :
10nH
Rated Current-Max :
1.6A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Q @ Freq :
60 @ 500MHz
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
50MHz
Shielding :
Unshielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Material - Core :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Construction :
Chip
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
3.6GHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Datasheets
1008CQ-100EJTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD