10087120-050LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10087120-050LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Color :
Gray
Number of Positions :
50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Body Depth :
0.685 inch
DIN Conformance :
No
Reference Standard :
UL, CSA
Rated Current (Signal) :
3A
Body Breadth :
0.338 inch
Packaging :
Tube
Length - Termination :
0.114 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Color :
Grey
Feature :
Keying Slot
Connector Type :
Header
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Additional Feature :
POLARIZED
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Current Rating :
3A
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Length :
2.9mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold, Tin
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
No
Mating Post Length :
5.8mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mixed Contacts :
Series :
Quickie™
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish - Mating :
Tin
Radiation Hardening :
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
10GOhm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Termination :
Solder
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
10087120-050LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 50-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height