10087120-044LF
Mfr.Part #
10087120-044LF
Description
CONN HEADER R/A 44POS 2.54MM
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Breadth :
0.338 inch
Mating Post Length :
5.8mm
Body Depth :
0.685 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
44
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Length - Termination :
0.114 inch
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Lead Length :
2.9mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Datasheets
10087120-044LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 44-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height