10087120-030LF
Mfr.Part #
10087120-030LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
B43508
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Body/Shell Style :
Receptacle
Total Number of Contacts :
30
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
11 Weeks, 1 Day
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Rated Current (Signal) :
3 A
Impedance :
130 mOhms
Body Depth :
0.685 inch
Contact Finish Termination :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Number Of PCB Rows :
2
Applications :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulator Color :
Gray
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
RIGHT ANGLE
Capacitance :
1200μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.34A @ 100Hz
UL, CSA
Subcategory :
Headers and Edge Type Connectors
Body Breadth :
0.338 inch
Board Mounting Option :
HOLE .099-.111
Size / Dimension :
1.181 Dia (30.00mm)
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100 mOhm @ 100Hz
Terminal Length :
0.114 inch
Ratings :
Tolerance :
±20%
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
Voltage - Rated :
200V
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Surface Mount Land Size :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Solder
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Option 1 :
LOCKING
EAR99
Amphenol FCI
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Terminal Pitch :
2.54 mm