10087120-014LF
Mfr.Part #
10087120-014LF
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Reference Standard :
UL, CSA
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Brass
Body Breadth :
0.338 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Length :
37.08mm
MIL Conformance :
No
Depth :
17.4mm
Male Pin
Rated Current (Signal) :
3A
Style :
Board to Cable/Wire
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Gray
Number of Conductors :
ONE
Thermoplastic, Glass Filled
Mixed Contacts :
Mating Post Length :
5.8mm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Contact Plating :
Gold, Tin
Connector Type :
Header
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Housing Material :
Thermoplastic
Current Rating :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Color :
Grey
Orientation :
RIGHT ANGLE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number Of PCB Rows :
2
Feature :
Keying Slot
DIN Conformance :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
POLARIZED
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Min Operating Temperature :
-65°C
IEC Conformance :
Number of Positions :
14
Lead Length :
2.9mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
HTS Code :
Datasheets
10087120-014LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 14-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height