10087120-010LF
Mfr.Part #
10087120-010LF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Mating Post Length :
5.8mm
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Connector Type :
Header
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Tin
Feature :
Keying Slot
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Lead Length :
2.9mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Color :
Grey
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
10
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
Gold, Tin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Number of Positions :
10
Datasheets
10087120-010LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic, Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height