10087119-040LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10087119-040LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Post Length :
5.8mm
Pitch :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
1.5kV
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
40
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
Quickie™
Number of Contacts :
40
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Lead Length :
2.9mm
Insulation Height :
0.685 17.40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Male Pin
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Insulation Color :
Gray
Color :
Grey
Datasheets
10087119-040LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 40-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height