10087119-034LF
Mfr.Part #
10087119-034LF
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Number of Contacts :
34
Min Operating Temperature :
-65°C
Push-Pull
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Number of Positions :
34
Board to Cable/Wire
Contact Plating :
Lead Length :
2.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mating Post Length :
5.8mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.685 17.40mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Datasheets
10087119-034LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 34-Position Board to Cable/Wire 0.685 17.40mm Height