10087119-010LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10087119-010LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Insulation Resistance :
Contact Finish Termination :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
SQ PIN-SKT
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Amphenol FCI
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Breadth :
0.338 inch
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body/Shell Style :
Receptacle
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
10
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
HTS Code :
Body Depth :
0.685 inch
Pbfree Code :
yes
Termination Type :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Insulator Color :
Gray
Contact Gender :
Male
Terminal Length :
0.114 inch
Factory Lead Time :
11 Weeks, 1 Day
Contact Material :
Phosphor Bronze
Subcategory :
Headers and Edge Type Connectors
Mounting Type :
BOARD
Rated Current (Signal) :
3 A
Mounting Style :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Board Mounting Option :
HOLE .099-.111
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL, CSA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
2.54 mm