1008-822J
Mfr.Part #
1008-822J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16OHM SM
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
yes
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
7.9MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Max DC Current :
264mA
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
264mA
Q Factor :
30
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Inductance :
8.2μH
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Height :
2.41mm
DC Resistance (DCR) :
2.16Ohm Max
Depth :
2.66mm
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
1008-822J
API Delevan 1008-822J
1008-822J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD