1008-822H
Mfr.Part #
1008-822H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16OHM SM
Test Frequency :
7.9MHz
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Case/Size Code :
Max DC Current :
264mA
Inductance :
8.2μH
Depth :
2.66mm
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Tolerance :
±3%
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Q Factor :
30
DC Resistance (DCR) :
2.16Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Packing Method :
TR
Series :
HTS Code :
Number of Pins :
Current Rating :
264mA
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Pbfree Code :
Datasheets
1008-822H
1008-822H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD