1008-821H
Mfr.Part #
1008-821H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 820NH 708MA 300MOHM SM
Current Rating :
708mA
Depth :
2.66mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Case Code (Metric) :
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
708mA
Case/Size Code :
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Tolerance :
±3%
Height :
2.41mm
Test Frequency :
25MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Published :
Q Factor :
40
Inductance :
820nH
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Pbfree Code :
HTS Code :
Number of Pins :
Datasheets
1008-821H
1008-821H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD